Piits või präänik? 5 maitsvat präänikuideed juhtidele!

Sa töötad ettevõtte/personali juhina võrdlemisi edukas ettevõttes. Sinuga koos töötab ettevõttes 10, 20, 50 või isegi sada inimest! ..ja just Sina oled see, kes peab veenduma, et kõik need toredad ja vähem toredad inimesed sinu ümber oleksid õnnelikud ja motiveeritud. Et Milvi oleks vastavalt vajadusele saanud parima võimaliku väljaõppe ning Tarmo tuleks tööle lustakad sädemed silmis. Enda ja töötajate väljaõppevõimelustest räägime järgmisel korral. Mida Sa peaksid aga silmas pidama, kui sa tahaksid et Sinu töötajad oleks tõeliselt motiveeritud?

1) RAHA paneb rattad käima

Näita mulle inimest, kes ütleb et ta ei tee tööd raha pärast ning mina näitan sulle inimest, kes valetab. Missioonitundest ei käi me keegi tööl (99% kindlusega) ning kõik me tahaksime saada kõik see kõige suuremat palka maailmas.  Tavapraktikas firmade finantspoliitika ei võimalda aga seda, et me oma töölistest teeksime päevapealt miljonärid  ja see on okei! Lihtsalt kõrgendatud palga asemel on võimalik motiveerida oma töötajaid ka erinevate preemiatega.

Püstitatud esmärkide täitmise eest saadud rahaline preemia tekitab töölistes hea tunde, motiveerib neid pingutama ja meeskonnana töötama.

2) Mis on veel rahaga võrreldav? AEG = RAHA

Seda punkti ei saa kahjuks kõikides töövaldkondades rakendada, kuid võimause korral on see üks minu lemmikmotivaatoritest.

Siinkohal kiidaks Elisa Eesti AS inimesi, kes juba 2016.  aastal võtsid  oma ettevõttes osaliselt kasutusele 6-tunnised tööpäevad..  Lisaks hakkasid nad testima ka 4-päevalisi töönädalaid. Ehk siis inimestel on antud võimalus tavalise 160 töötunni asemel teenida sama raha 120 töötunniga.

Elisa personalijuht Kaija Teemägi toob Elisa blogis (https://www.elisa.ee/et/uudised/kuuetunnist-toopaeva-kasutav-elisa-testib-ka-4-paevast-toonadalat) välja, et oluline pole tööl oldud aeg, vaid tulemus. „Üks töötaja võib kuue tunniga jõuda palju rohkem tehtud kui teine kaheksaga, samamoodi jõuab mõni ka nelja päevaga oluliselt rohkem tehtud kui teine viiega.“ „Elisa senine kogemus näitab, et lühendatud tööpäev ei vähenda tulemusi, vaid pigem parandab, sest tööpäeva lõpuni suudetakse olla aktiivne ja ergas,“ kinnitas ta.

Seega võimaluse korral kinkige oma töötajatele rohkem vaba – see tõstab nende töömotivatsiooni ning lisaks saavad nad vaba aega paindlikumalt ära kasutada õpingute, pere või huvialade harrastamiseks.

3) Tunnustage oma töölisi!

Küsisin hiljuti ühelt toredalt personalijuhilt, et mis on tema töö juures suurimaks rõõmuks ning ta vastas, et selleks on tunnustus ülemuste poolt. See on täpselt see sama tunnustus, mida ootavad ka Teie alluvuses töötavad töötajad ehk eelpool mainitud Milvi ja Tarmo.

Isiklikust kogemusest võin välja tuua, et juhtimiskultuur Eestis on kahjuks kehvapoolne ning seda just eriti tööliste tunnustamise koha pealt. Väga kiired on ülemused märkama kellegi tegemata tööd, väikseid apse, ootustele mitte vastavaid tulemusi jms, kuid neid kordi kui ma olen kuulnud ülemust kiitmas mind või mõnda minu kolleegi võib vaid ühe käe näppudel üles lugeda. Paraku.

Kiiuseavaldus või positiivne märkamine võib teine kord olla töölise jaoks tunduvalt olulisem kui see paarikümne euro suurune boonus tublide tulemuste eest!

4) Paku arenguvõimalusi!

Tänasel päeval ei ole kuigi populaarne, et inimesed püsivad ühes ametis või samas firmas kümneid aastaid ning trend näitab, et paljud tänapäeva noored vahetavad töökohti suisa iga-aastaselt. Siinkohal ei hakkaks süüdistama tänapäeva lumehelbekeste põlvkonda põhjuseta pendeldamises vaid otsiks pigem neile mõne hea motivaatori ühele kohale paikseks jäämisel.

Keegi meist ei tahaks teha täpselt ühte ja seda sama tööd terve elu. Teatud töötajatel võib silma särama panna teadmine, et kui sa teatud perioodil teed oma tööd hinge ja pühendumisega, võivad Sinu jaoks  tulevikus avaneda erinevad uksed  karjääriredelil sama firma siseselt.

5) Paku töölistele tegevusi ka väljaspool tööpaika

See punkt on ehk eelmisest neljast veidi vastuolulisem, kuid enamus töötajate puhul võib see motivaatoriks olla küll. Igas firmas võib ette tulla töötajaid, kes töövälisel ajal ühtegi kolleegi näha ei taha, kuid pikas perspektiivis liidavad erinevad ühisüritused (suve- ja talvepäevad,  kollektiivsed väljasõidud, tasuta treeningvõimased vms) töölised ühtseks meeskonnaks. Paat liigub ikka kiiremini, kui kõik töötajad sõuavad ühes suunas!

Kui sa seda üllitst lugedes tundsid, et sa ei ole ettevõtte/personali juhina veel oma lage 100-protsendiliselt saavutanud ja sooviksid ennast veel natukene täiendada, siis heida kindlasti pilk peale ka meie koolituskalendrile. Uued personalitöö koolitused, kus muu hulgas õpid valima ka piitsa ja prääniku vahel, tulemas juba õige pea.

Õppides õnnelikuks!

Päikest!

Feliks Golding